Trądzik różowaty a laser 4

Każdy rodzaj walki z trądzikiem różowatym opiera się na tych samych założeniach – wyeliminowaniu czynników drażniących skórę oraz zminimalizowanie stanu zapalnego. W zależności od zaawansowania choroby oraz widocznych objawów na cerze, dermatolodzy sięgają po różne rozwiązania i rekomendują swoim pacjentom bardzo zróżnicowane metody postępowania.

Najpopularniejsza to oczywiście antybiotykoterapia czy miejscowe stosowanie kremów (np. kremów z serii Acnerose) i maści na bazie kortykosteroidów, jednak nie zawsze istnieje konieczność sięgania właśnie po antybiotykoterapię, która stosowana przewlekle mocno wyjaławia organizm pacjenta, pozbawia go naturalnej ochrony i zaburza chociażby pracę układu trawiennego. Dlatego w ostatnim czasie coraz częściej zwalcza trądzik różowaty laser, którego zastosowanie nie należy do najtańszych, ale wykazuje wyjątkowo wysoką skuteczność.

Uciążliwy trądzik różowaty – jak leczyć laserem?

Istnieje kilka różnych rodzajów laserów oraz zabiegów laserowych oferowanych przez gabinety dermatologiczne i medycynę estetyczną. Najpopularniejszy jest w tym zakresie laser bromkowo-miedziowy oraz alternatywa dla lasera – światło IPL. Obie te techniki naświetlania skóry twarzy mają za zadanie:

  • zmniejszyć wydzielania łoju poprzez usunięcie i wypalenie krostek oraz guzków wypełnionych łojem,
  • zniwelowanie stanu zapalnego poprzez ograniczenie żywotności bakterii, które w trakcie zabiegu pochłaniają promieniowanie z lasera,
  • wymusza blaknięcie przebarwień skórnych,
  • pobudza komórki skóry właściwej oraz naskórka do naturalnej regeneracji.

Działania, które trzeba podjąć w walce z trądzikiem to działanie przeciwłojotokowe oraz przeciwbakteryjne, ponieważ to w takim środowisku najszybciej rozwija się stan zapalny cery. Laser usuwa bezpośrednie przyczyny trądziku, a jednocześnie pielęgnuje skórę i pobudza ją chociażby do wytwarzania naturalnej warstwy lipidowej chroniącej cerę przed późniejszymi podrażnieniami. Coraz więcej osób mających trądzik różowaty laser wybiera, ponieważ oprócz fizycznego usunięcia guzków, przerostów czy krostek i pajączków, od razu rewitalizuje on całą powierzchnię skóry i wyraźnie odmładza.

Charakterystyka terapii

Terapia laserem oraz alternatywna wobec niego terapia światłem IPL, to koszt od 100 złotych za jedną wizytę w górę. Oczywiście wiele zależy od powierzchni ciała, która ma zostać poddana zabiegowi. Aby trądzik różowaty laser mógł faktycznie wyeliminować lub przynajmniej zniwelować, takich zabiegów pacjent powinien odbyć około czterech zabiegów w tygodniowych odstępach, a następnie kilka zabiegów przypominających po miesięcznych okresach. W stanach ostrzejszych naturalnie ilość takich zabiegów należałoby zwiększyć być może do dziesięciu rozłożonych w krótszym okresie. Zabiegi takie trwają około dwudziestu minut i są całkowicie bezbolesne.