Trądzik różowaty – leczenie naturalne

Leczenie trądziku różowatego to proces bardzo długi i ciężki, wymagający od pacjenta całkowitego zaangażowania w ten proces i przestrzegania wytycznych lekarza co do przecinka. W przeciwnym razie, leczenie objawowe oraz konwencjonalne terapia medyczna może okazać się tylko sposobem na uśnieżenie bólu, nie zaś na całkowite wyeliminowanie tego wstydliwego i bolesnego problemu.

W szczególności osoby z drugą, trzecią i czwartą postacią trądziku różowatego niejednokrotnie nie mają już możliwości na wyleczenie swojego przewlekłego zapalenia skóry metodami naturalnymi – dla nich pozostaje już tylko aktywna antybiotykoterapia czy stosowanie kortykosteroidów, a niejednokrotnie nawet operacje chirurgiczne czy zabiegi kosmetyczne laserem. Warto więc wiedzieć, jakie trądzik różowaty leczenie naturalne znosi źle i kiedy można jeszcze po takie rozwiązanie sięgnąć.
Przede wszystkim dieta

Trądzik różowaty leczenie naturalne powinien znosić bardzo źle przede wszystkim we wcześniejszym stadium rozwoju choroby, kiedy mamy jeszcze do czynienia z postacią trądziku rumieniową z ewentualnymi teleangiektazjami, czyli popularnymi pajączkami. Oczywiście naturalne metody leczenia zawsze mogą być stosowane jako uzupełnienie nawet najsilniejszej terapii antybiotykami czy leczenia chirurgicznego i nie mogą przeszkodzić nawet, jeśli pacjent ma już postać trądziku grudkowo-krostkową czy przerostowo-naciekową lub oczną. Te metody naturalne, o których zawsze warto pamiętać przy walce z trądzikiem różowatym, to przede wszystkim dieta.

Dieta najodpowiedniejsza do walki z tym schorzeniem to:

  • unikanie ostrych przypraw i gotowania z dodatkami, które przesadnie napędzają metabolizm i przegrzewają organizm,
  • robienie sobie słabszej kawy i herbaty oraz nie spożywanie ich w momencie, gdy są jeszcze gorące,
  • zdecydowane ograniczenie alkoholi, zarówno wysokoprocentowych jak i niskoprocentowych,
  • spożywanie produktów bogatych w witaminy, przeciwutleniacze i naturalny błonnik pokarmowy regulujący pracę układu trawiennego.

Dodatkowo oprócz jedzenia

Sama dieta nie jest jednak w stanie całkowicie poradzić sobie z przyczynami oraz objawami trądziku różowatego. Dlatego domowymi metodami i własnymi siłami, warto jeszcze pamiętać o takich kwestiach jak:

  • unikanie kremów i maści czy żeli ze zbyt dużą ilością substancji aktywnych, ponieważ działają one raczej drażniąco, zamiast kojąco a ich wysoka cena wcale nie jest dowodem skuteczności w walce z tak specyficzną jednostką chorobową, jaką jest trądzik różowaty,
  • nie wysuszanie skóry, a więc unikanie syntetycznych mydeł i innych dodatków higienicznych, które niszczą naturalną lipidową barierę ochronną skóry,
  • niwelowanie czynników stresujących z otoczenia, albowiem to stres znacznie zwielokrotnia ostre objawy trądziku,
  • nie przebywanie w strefie dymu tytoniowego,
  • unikanie tarcia, szczypania i zbyt intensywnego masowania twarzy, nawet przy jej myciu czy nakładaniu kremów (np. kremu na dzień Acnerose).

Naturalnie nie da się stwierdzić, że trądzik różowaty leczenie naturalne za każdym razem zniesie z korzyścią dla pacjenta. Niejednokrotnie głównym powodem zachorowania na tę ciężką chorobę skórną są predyspozycje genetyczne, nad którymi nie da się zapanować ani dietą, zabiegami kosmetycznymi czy antybiotykoterapią. Podobnie ze stresem – mimo wielkich chęci, nie da się całkowicie wykluczyć stresu z życia. Mając jednak na uwadze, jak negatywnie wpływa on na rozwój choroby, można skuteczniej walczyć ze złymi emocjami.

Jeżeli naturalne metody nie dają efektów w Twoim przypadku – poznaj inne metody leczenia trądziku różowatego.