Trądzik różowaty – przyczyny powstawania 8

Dermatologia oraz medycyna estetyczna w ostatnim czasie bardzo mocno posunęły się do przodu, dzięki czemu możliwe jest dzisiaj skuteczniejsze walczenie z praktycznie wszystkimi chorobowymi objawami skórnymi. Niektóre z nich naturalnie leczyć można domowymi sposobami, inne wymagają wyeliminowania czynników szkodliwych ze swojego otoczenia. Bardziej zaawansowane stany chorobowe, jak mocno posunięty trądzik różowaty, wymagają niekiedy bardziej zdecydowanych metod leczenia, jak zabiegi laserowe czy operacje chirurgiczne. Zanim jednak trądzik różowaty zaogni się do tak zaawansowanego stopnia, można próbować wielu mniej inwazyjnych metod zapanowania nad nim.

Wewnętrzne przyczyny powstawania

Chociaż większość specjalistów z dziedziny dermatologii potrafi doskonale opisać zakres czynników, które wspólnie zwiększają szansę pojawienia się trądziku różowatego, to w stu procentach nie jest to choroba całkowicie poznana. Okazuje się bowiem, że w populacji osób najbardziej narażonych na tę chorobę – kobiet w okresie między 30 a 50 rokiem życia, zamieszkujących środkowe i północne tereny Europy oraz Ameryki północnej – mimo występowania tych samych czynników tylko nieliczne Panie mają ten problem. Na pewno oznacza to, że trądzik różowaty przyczyny powstawania ma również mocno uzależnione od typu metabolicznego konkretnego człowieka oraz od jego predyspozycji genetycznych. Możliwość pojawienia się tej choroby na pewno jest nieco wyższa wśród potomków osób, które w przeszłości mierzyły się z tym problemem.

Jednym z czynników bardzo silnie wpływających na szanse zachorowania na trądzik różowaty, są hormony. I to ponownie stawia w gorszej sytuacji kobiety, które burzą hormonalną muszą przejmować się nie tylko w okresie dojrzewania czy w przypadku stosowania antykoncepcji hormonalnej w dorosłym życiu. Kłopotem są momenty ciąży, menstruacji oraz owulacji, a później także menopauzy – we wszystkich tych stadiach trądzik oczywiście nie musi towarzyszyć kobiecie, ale dynamiczne i nieprzewidziane zmiany hormonalne mogą objawić się właśnie pierwszymi oznakami trądziku na twarzy.

Czynniki zewnętrzne

Nad powyższymi czynnikami człowiek ma bardzo ograniczone panowanie i dlatego warto skupić się bardziej nad tym, jakie trądzik różowaty przyczyny powstawania bierze z czynników zewnętrznych. Nad nimi bowiem człowiek może mieć pewną kontrolę. Warto więc uświadomić sobie, jakie są przyczyny zwiększenia ryzyka występowania tego schorzenia dermatologicznego i umiejętnie eliminować te czynniki.

Co na trądzik różowaty z pewnością zaszkodzi?

Najważniejsze i niepodważalnie wpływające na problem z cerą elementy codziennego funkcjonowania człowieka, to m.in.:

  • stres – jego wpływ na pojawienie się trądziku różowatego nie został bezpośrednio połączony, ale w sposób pośredni stres wywołuje produkcję wolnych rodników i hormonów stresu, które negatywnie wpływają na cały metabolizm komórkowy, także skóry właściwej i naskórka,
  • nadmiernie stosowane używki jak nikotyna czy alkohol oznacza nie tylko stałą obecność skóry w przestrzeni zatrutej dymem tytoniowym, ale również zaburzenie działania organów wewnętrznych, których nawet drobne choroby natychmiast odciskają swoje piętno na kolorze i stanie zdrowotnym cery,
  • opalanie się i wystawianie skóry twarzy na nadmierną ekspozycję czy działanie naprzemienne zimnego oraz ciepłego powietrza,
  • korzystanie z kosmetyków bogatych w substancje drażniące, takie jak olejki eteryczne, niektóre ekstrakty ziołowe oraz alkohole – będące przyczyną zaogniania się problemów z już istniejącymi pajączkami czy krostkami i grudkami. Dlatego warto sięgnąć najpierw po domowe sposoby na trądzik różowaty i problemy skórne albo na naturalne dermokosmetyki (np. kremy z serii Acnerose).

Poznaj również rodzaje trądziku różowatego czytając artykuł na nazdrowie.pl