Czym jest trądzik różowaty?

Czym leczyć trądzik różowaty?

rosacea - tradzikrozowaty.net.pl

Pojawienie się trądziku pospolitego kojarzone jest przede wszystkim z okresem dojrzewania, kiedy to nierównowaga gospodarki hormonalnej organizmu przekłada się na oczywiste i widoczne zmiany skórne na twarzy. Po okresie dojrzewania i uspokojeniu się hormonów przeważnie trądzik pospolity znika natychmiast. Dopiero w późniejszym okresie życia pojawić może się o wiele poważniejsza odmiana tej dermatologicznej przypadłości – mowa o trądziku różowatym.

Dotyka on przede wszystkim populację środkowo i północnoeuropejską, ale także północnoamerykańską, a więc osoby o nieco jaśniejszych tonach kolorystycznych cery. Same hormony i miejsce zamieszkania to jednak za mało, aby być narażonym na wystąpienie tego rodzaju trądziku w swoim życiu. Równie ważne są kwestie takie jak dieta czy predyspozycje genetyczne i dopiero wypadkowa wszystkich tych czynników wewnętrznych i zewnętrznych sprawia, że dana osoba zaczyna mieć problemy skórne.

Samodzielne leczenie. Co stosować na trądzik różowaty?

Wczesne wykrycie trądziku nie powinno stanowić problemu, ponieważ jego pierwsze objawy są natychmiast widoczne. Ponieważ występują one w okolicach twarzy – rzadziej na dekolcie czy plecach i szyi – przy każdej porannej toalecie można dostrzec pewne niepokojące zmiany chorobowe cery. Wiele osób zastanawiając się czym wyleczyć trądzik różowaty zbyt mocno polega na kremach i maściach dostępnych w sklepach. Niejednokrotnie to właśnie źle dopasowane kosmetyki – bogate w alkohole czy inne substancje zapachowe i drażniące skórę chorego na trądzik różowaty – mogą doprowadzić jedynie do przyspieszenia i zaostrzenia stanu chorobowego.

Doskonałym rozwiązaniem jest linia dermokosmetyków Acnerose. Maść na trądzik różowaty na rano, krem na dzień, pasta na noc oraz płyn oczyszczający to komplementarny zestaw, który delikatnie i skutecznie pomoże w pozbyciu się problemu. Preparaty są w pełni dostosowane do potrzeb wymagającej cery. Jednocześnie walczą z najważniejszymi przyczynami trądziku różowatego. Produkty Acnerose redukują wypryski, wzmacniają naczynka, redukują zaczerwienienia i regulują pracę gruczołów łojowych.

Leczenie trądziku u lekarza. Trądzik różowaty – leki

Mechanizm powstawania określonych wyprysków na twarzy, grudek czy bolesnych krost – jest dość dobrze poznany, co jednak nie oznacza, że dermatologia zna współcześnie odpowiedź na pytanie, dlaczego problem ten dotyka tylko nieliczny odsetek populacji. Aby więc nie ryzykować błędów polegających na dobraniu nieodpowiednich metod radzenia sobie z trądzikiem, zawsze warto jak najszybciej zapisać się na konsultacje z lekarzem dermatologiem. Po dokładnej analizie stopnia zaawansowania choroby cery będzie on w stanie skutecznie wskazać, czym wyleczyć trądzik różowaty w tym jednostkowym przypadku. Jeżeli okaże się to konieczne, zaleci odpowiednie leki na trądzik różowaty. Nie warto więc sięgać po porady internetowe i domowe sposoby leczenia, albowiem nieodpowiednio dopasowane do stanu choroby, mogą jedynie przynieść skutki odwrotne do zamierzonych.

Co pomaga na trądzik różowaty?

Najczęściej stosowane rozwiązania w medycynie estetycznej czy dermatologii, w zakresie zwalczania trądziku różowatego, są naturalnie uzależnione od stanu samego pacjenta. Po przeanalizowaniu konkretnego przypadku lekarz może zalecić m.in.:

 • unikanie czynników zewnętrznych odpowiedzialnych za zaostrzanie stanu,
 • zabiegi kosmetyczne, takie jak galwanizacja czy ultradźwięki oraz naświetlanie skóry czy laserowe zamykanie naczynek, jeśli problemem dominującym są pajączki,
 • stosowanie miejscowe antybiotyków i preparatów na bazie metronidazolu,
 • ogólnoustrojowe podawanie antybiotyków i innych specjalnych preparatów,
 • zabiegi laserem,
 • leczenie operacyjne.

Bibliografia

1. Chosidow O., Crbierc B., Epidemiology of rosacea: updated data, 2011
2. Maciejewska-Udziela B., Trądzik różowaty (Rosacea) I. Epidemiologia, klinika, etiopatogeneza, 1980
3. Spoendlin J., Voegel J.J., Jick S.S., Meier C.R., A study on the epidemiology of rosacea in the U.K., 2012

5 (100%) 2 Głosów

Komentarze

 1. O, nie od dziś wiadomo, że przemysł kosmetyczny tylko wyciąga kasę i żeruje na naiwnych ludziach …

  Sama kilka razy dałam się nabrać.

  Teraz bezwzględnie czytam skład produktów, które chcę kupić.

  Jakiś czas temu, zachęcona właśnie składem, kupiłam sobie, krem na dzień Acnerose.

  I jak na razie jestem zadowolona, pozbyłam się prawie w całości niektórych objawów trądziku różowatego (m. in. zaczerwienienia).

  Tylko pryszcze mi raz na jakiś czas wyskakują.

 2. Tutaj akurat nie zgodzę się z autorem artykułu. Domowe sposoby też mogą skutecznie oczyszczać skórę. Oczywiście trzeba je wesprzeć innymi metodami (np. dobrymi, naturalnymi kosmetykami).

 3. Ja w leczeniu trądzika różowatego polecam zabieg laserem. Szybko. Skutecznie. No, ale niestety trzeba trochę kasy w to włożyć.

  1. No, niektórzy nie mają na laser pieniędzy …

   Sama stosuję na trądzik różowaty naturalne dermokosmetyki i też jestem zadowolona. 🙂

   Zaczerwienienie mi prawie zeszło.

Add your widget here