Leczenie

Dieta w trądziku różowatym

Problem trądziku różowatego pojawia się przede wszystkim już po okresie dojrzewania, który to przeważnie kojarzony jest z trądzikiem nastolatków, czyli trądzikiem pospolitym. Zarówno w jednym jak i drugim przypadku stopień zaawansowania choroby jest całkiem inny, tak samo jak czynniki determinujące zapadalność na tę nieprzyjemną chorobę. Na pewno jednak i w jednym i drugim przypadku mocno odpowiedzialne za zwiększanie ryzyka zapadnięcia na tę chorobę są hormony i ich nieodpowiednia gospodarka. Szczególnie często na trądzik różowaty zapadają więc kobiety, które na hormonalne wahania muszą być przygotowane nie tylko w okresie dojrzewania, ale później w wyniku menstruacji, owulacji czy ciąży, a ostatecznie także menopauzy. Z tego względu najczęściej problem ten dotyka populację w grupie wiekowej między 30 a 50 rokiem życia.

Czynniki zewnętrzne

Hormony oraz genetyka to czynniki wewnętrzne, które sprawiają, że dana osoba jest dużo mocniej podatna na ten problem z cerą. Kontrolowanie i regulowanie hormonów nie jest zbyt często stosowanym rozwiązaniem w walce z trądzikiem różowatym, natomiast kwestie genetyki pozostają w ogóle poza ludzkim zasięgiem. Nie oznacza to jednak, że walka z trądzikiem w tej postaci musi ograniczać się tylko i wyłącznie do stosowania odpowiednich maści (np. kremów z serii Acnerose), preparatów lub antybiotyków. Naturalnie nawet podstawowe stadium tej choroby powinno być konsultowane z dermatologiem, który po postawieniu diagnozy może przepisać różnego rodzaju leki, ale warto także pamiętać o czynnikach takich jak dieta, które mają kolosalny wpływ na stan zdrowia skóry i nad którymi teoretycznie łatwo zapanować.
Odpowiednia dieta w trądziku różowatym może znacząco ograniczyć lub spowolnić rozwój choroby, a ostatecznie nawet zatrzymać ją – jeśli zostanie zastosowana z odpowiednim wyprzedzeniem. Trądzik to choroba, która potrafi okresami być uśpiona, by później zaostrzyć się na kilka tygodni czy miesięcy, więc zawsze oprócz leczenia farmakologiczne warto wiedzieć, jaka dieta w trądziku różowatym jest wskazana, a które produkty i zwyczaje żywieniowe mogą jedynie problem zwielokrotnić. Dlatego tak ważna jest odpowiednia dieta przy trądziku różowatym.

Do substancji i produktów, których zdecydowanie warto unikać podczas walki z trądzikiem, zaliczane są z całą pewnością:

 • papierosy, a w szczególności dym tytoniowy, który regularnie ma kontakt z cerą palacza,
 • ostre przyprawy, które drażnią układ pokarmowy, wydalniczy, a także mogą wywoływać nadmierne pocenie,
 • produkty wywołujące nieżyty żołądka i zaburzające produkcję kwasu żołądkowego.

Jak powinna wyglądać dieta na trądzik różowaty?

Produkty jak najbardziej pozytywnie wpływające na cerę i proces zwalczania choroby skóry, o których warto pamiętać stosując dietę, to m.in.:

 • produkty bogate w witaminy z grupy B i K,
 • składniki z grubego przemiału, bogate w błonnik pokarmowy i inne substancje regulujące pracę układu trawiennego,
 • zioła na trądzik różowaty i ekstrakty obniżające poziom napięcia i stresu,
 • produkty zawierające liczne aktywne antyoksydanty.

Bibliografia

1. Butterwick K.J., Butterwick L.S., Han A., Laser and light therapies for acne rosacea, 2006
2. Powell F.C., Rosacea and the pilosebaceous follicle, 2014

4.8 (95%) 4 Głosów

Komentarze

 1. „często na trądzik różowaty zapadają więc kobiety, które na hormonalne wahania muszą być przygotowane nie tylko w okresie dojrzewania, ale później w wyniku menstruacji, owulacji czy ciąży, a ostatecznie także menopauzy”
  Kurcze myślałam ze w takim późnym wieku to takie czerwone plamy to są jakieś inne zmiany ale w życiu nie powiedziałabym że to trądzik ;O
  Co do działania acnerose to spektakularnych efektów nie ma od razu ale po kilku tygodniach codziennego wklepywania i przemywania płynem z tej serii skóra wygląd dużo dużo lepiej 😉

 2. Nie no dieta to podstawa.
  Plus dobre kremy. Słyszalam dużo dobrych opinii o Acnerose właśnie, chociaż sama nie mam go jeszcze.

 3. dieta jest ważna to prawda, ja jednak stawiam na pielęgnacje i odpowiednią higienę, nie używam zwykłych mydeł, kupiłam sobie specjalnie emulsję cetaphil em do mycia twarzy, dzięki temu moja buzia jest świeża nawilżona i wypoczęta.

 4. Cześć,

  rzuciłem fajki jakiś czas temu, ale moja skóra nie wygląda lepiej. 🙁 Nadal mam wysyp na twarzy. Co może mi pomóc?

 5. Hej Seweryn! No niestety same rzucenie papierosów Ci nie pomoże 🙁 Musisz wspomóc swoje leczenie trądziku różowatego o kilka istotnych kwestii:
  – dietę (tak jak jest napisane w tym artykule),
  – kosmetyki na trądzik różowaty (te naturalne).
  Oczywiście polecam też wizytę u dermatologa.

 6. Uważajcie na ten błonnik tylko! Czytałam, że można z nim przesadzić i tylko zaostrzyć objawy trądziku różowatego!

 7. Te ostre potrawy faktycznie nie są wskazane w leczeniu trądziku różowatego – sprawdziłam na własnej skórze …

  ostatnio jadłam z chłopakiem pizzę z papryczkami chili – chyba nie muszę mówić, co zobaczyłam na drugi dzień na mojej twarzy …

Add your widget here