Czym jest trądzik różowaty?

Jaki wybrać krem na trądzik różowaty bez recepty?

trądzik różowaty - tradzikrozowaty.net.pl

Samodzielne leczenie się, w przypadku absolutnie każdej przypadłości, jest pomysłem średnio trafionym. Najgorszym zaś możliwym rozwiązaniem jest sięganie po antybiotyki, które pozostały po niedokończonym leczeniu z przeszłości czy po innym domowniku i zaaplikowanie go w ciemno, po konsultacji z lekarzem – co jest niestety dość częstym procederem wśród pacjentów. Rozwiązaniem pośrednim, jak to ma miejsce zwykle w takich przypadkach, są dostępne preparaty lecznicze, które można kupić w aptece bez recepty. Ich skuteczność w przypadku różnych schorzeń jest oczywiście zróżnicowana, dlatego osoby mające problem z trądzikiem różowatym nie powinny w ciemno wybierać produktów bez recepty.

Substancje aktywne w kremach

Każda postać trądziku różowatego może mieć zupełnie inny przebieg i podłoże, więc nieco inaczej należy podejść do jej leczenia i preparaty czy leki na trądzik różowaty bez recepty skuteczne w przypadku jednej osoby, u drugiej mogą nie wskazywać takiej skuteczności. Nawet najlepsza maść na trądzik różowaty bez recepty może nie być pomocna w naszym przypadku. Lekarz dermatolog jest w stanie na przestrzeni kilku wizyt dopasować idealne rozwiązanie do konkretnego przypadku chorobowego, więc warto z jego wiedzy korzystać np. krem na trądzik bez recepty.

Jakie kremy na trądzik różowaty będą najlepsze?

Pierwsze zmiany skórne nie mające tak silnego przebiegu, można skutecznie zwalczyć kremami i maściami stosowanymi miejscowo, na walczącą ze stanem zapalnym. Warto wiedzieć, co powinno wchodzić w skład skutecznego preparatu takiego jak krem na trądzik różowaty bez recepty, a są to m.in.:

 • metronizadol – najbardziej powszechny składnik leków przeciwko trądzikowi różowatemu, w kremach i żelach nie przekracza stężenia 0,75-1%, ale metronizadol występuje również w wersji doustnej do stosowania w leczeniu ogólnoustrojowym, gdzie dawka dzienna wynosi 250-500 mg,
 • kwas azelainowy, którego głównym celem jest wizualne likwidowanie grudek i krostek,
 • tetracykliny, doksycykliny i inne makroilidy, to wyjątkowo skuteczne, ale jednak antybiotyki, przez co trudno znaleźć na rynku aptecznym krem na trądzik różowaty bez recepty, który by takie substancje aktywne posiadał,
 • preparaty witaminowe, szczególnie z grup B i K,
 • kwas askorbinowy,
 • antyoksydanty,
 • substancje rozluźniające i kojące.

Działanie na wszystkich frontach

Osobną grupę kremów i maści na rynku aptecznym stanowią kortykosteroidy. Powinny one być również konsultowane z lekarzem, gdyż ich zbyt ekstensywne stosowanie i sięganie po nie przy nieodpowiednim stadium oraz postaci trądziku, może mieć efekt odwrotny do zamierzonego i działać na cerę drażniąco.

Warto także zawsze pamiętać, że przy poważniejszych stanach zapalnych jakiejkolwiek części ciała czy organu wewnętrznego, jednym z bardzo skutecznych elementów wspierających każdą terapię i każdy krem na trądzik różowaty bez recepty (taki jak Acnerose), jest dieta i zmiana niektórych szkodliwych nawyków. Unikanie alkoholu, nikotyny oraz drażniących i ostrych dań, ciężkich kaw i mocnych herbat, włączenie dań bogatych w witaminy, przeciwutleniacze i błonnik – to bardzo pomocne przy leczeniu każdego stadium na trądzik różowaty. Leki bez recepty nie zawsze są odpowiednim rozwiązaniem, dlatego warto działać kompleksowo na cerę i stosować kremy z serii Acnerose wraz z odpowiednio dostosowaną dietą.

Bibliografia

1. Powell F.C., Clinical practice. Rosacea, 2005

5 (100%) 5 Głosów

Komentarze

 1. Kremy rzeczywiście działają – np. to acnerose jest ok.
  Ale trzeba też dbać o pielęgnację i mieć swoje środki higieny itd.

 2. Kiepsko, rezygnacja z kawy jest w moim przypadku prawie niemożliwa 🙁 Bez kawy nie mogę się rano dobudzić …

  Dlatego też szukam innych sposobów leczenia trądziku różowatego.

  Szukałam na forum informacji, co może mi pomóc. Czy takie kremy na trądzik różowaty są faktycznie pomocne?

  1. Judyto, tak, kremy na trądzik różowaty są skuteczne – mówię na własnym przykładzie 🙂

   Ja chorowałam na trądzik różowaty 2 lata. Stosowałam różne metody, w tym domowe sposoby na trądzik różowaty.

   Ale z perspektywy czasu myślę, że najbardziej skutecznymi z nieinwazyjnych metod zwalczania trądziku różowatego są właśnie kremy.

   To one pomogły mi najbardziej.

  1. Hej, Malwina! Tak, kwas azelainowy posiada niezwykłe właściwości i ze względu na to, że jest łagodny i nie podrażnia skóry, bardzo często jest polecany osobom z chorobami skóry.

Add your widget here