Leczenie

Pierwsze objawy trądziku różowatego

Ignorowanie występujących na twarzy pajączków, czyli przerośniętych i rozciągniętych naczynek krwionośnych, a także zbyt późne reagowanie na rumienie powracające w centralnej części twarzy, może być bardzo złym pomysłem. Istnieje wiele odmian trądziku, z których najbardziej powszechny jest trądzik pospolity, szczególnie silnie związany z przemianami hormonalnymi wieku dojrzewania. Trądzik różowaty to odmiana choroby o znacznie silniejszym i poważniejszym przebiegu, a w wielu przypadkach mimo stałego nadzoru dermatologa i stosowania różnych zabiegów oraz metod leczenia – nie udaje się w stu procentach wyleczyć z tego przewlekłego stanu zapalnego cery.

Ocena stanu zapalnego

Wizyta u dermatologa nie powinna być odwlekana w czasie. Do lekarza należy udać się natychmiast po zaobserwowaniu, że na twarzy występują pierwsze objawy trądziku różowatego. Jest to kluczowe, ponieważ najskuteczniejsze leczenie można przeprowadzić na jednym z pierwszych dwóch postaci – gdy zostaną szybko zdiagnozowane. Trzecia i czwarta postać często wymaga już poważniejszych interwencji i zabiegów, łącznie z chirurgią.

Wyróżniane cztery postaci trądziku różowatego, to kolejno:

 • Postać rumieniowata, związana przeważnie z teleangiektazją, czyli rozciągniętymi i poszerzonymi, zbyt mocno przepuszczającymi przez ścianki krew naczynkami – pajączkami. Dodatkowe na trądzik różowaty początkowe objawy w tej postaci to naturalnie swędzenie, pieczenie oraz mogące występować okazjonalnie obrzęki. Na tym etapie trądzik często ma postać łagodną i tylko okresowo stan zaostrza się, dzięki czemu włączenie odpowiedniego leczenia na tym etapie przynosi bardzo dobre rezultaty.
 • Postać grudkowo-krostkowa, to drugie, bardziej zaawansowane stadium zapalenia skóry twarzy. W tym przypadku pojawiają się, oprócz objawów znanych z pierwszej postaci, także dodatkowe, wyraźne bruzdy – krostki oraz grudki.
 • Postać przerostowo-naciekowa, w której skóra staje się zgrubiała i nierówna, a zmiany guzowate są już bardzo zauważalne. Raczej mało prawdopodobnym jest, aby zaostrzyć swoją chorobę do tego stadium, nie zauważając wcześniejszych objawów. W tej sytuacji objawy trądziku różowatego najmocniej skoncentrowane są w okolicach nosa, ale mogą również wędrować na policzki, czoło czy brodę.
 • Postać oczna, nie musi być aż tak bardzo widoczna czy ostra, jak chociażby trzecia i druga postać, natomiast może być dla pacjenta nawet bardziej uciążliwa. Wszystko dlatego, że przeważnie towarzyszą jej takie objawy trądziku różowatego jak zapalenia spojówek, nawracające stany zapalne powiek czy rogówki.

Szybka diagnoza

Większość z tych objawów jest łatwo zauważalna i nie potrzeba specjalnej wiedzy medycznej, aby samodzielnie zauważyć podczas toalety porannej wyraźnie zmiany skórne zwane „trądzik różowaty”. Początki choroby i stany zapalne związane z trądzikiem różowatym nieodłącznie powodują zaognianie się sytuacji i każdy kolejny atak choroby prowadzi do pojawiania się kolejnych, coraz bardziej zaawansowanych postaci.

Lekarz dermatolog jest w stanie ocenić stopień zaawansowania choroby i przepisać odpowiednie leki lub zlecić zabiegi już po samym wywiadzie z pacjentem oraz obserwacji jego zmian skórnych. Badanie takie jest bezbolesne i nie wymaga dodatkowego skierowania – może być wykonane już podczas pierwszej wizyty. Przy początkowych fazach choroby, wystarczy zmiana nawyków żywieniowych i odpowiednia pielęgnacja skóry (np. stosowanie całkowicie naturalnych dermokosmetyków z serii Acnerose).

Bibliografia

1. Gwieździński Z, Romańska-Gocka K., Etiopatogeneza i leczenie trądziku różowatego w świetle współczesnych poglądów,1997
2. Bakar O, Demircay Z, Gurbuz O: Therapeutic potential of azithromycin in rosacea, 2004

4.8 (96%) 5 Głosów

Komentarze

 1. Cześć,
  ja zaczęłam chorować na trądzik różowaty dwa lata temu.

  Mam szczęście, że tak szybko zareagowałam, dzięki czemu pozbyłam się prawie wszystkich objawów.

  Tak, szybka diagnoza jest kluczowa!

  1. Iwona, zgadzam się, mój tata zaniedbał swój trądzik różowaty, przez co obecnie ma okropne przerosty na nosie …

   1. No na przerosty to już tylko laser – ale to jest przynajmniej szybkie i skuteczne rozwiązanie i prawie nie boli 🙂

 2. Hej,

  a taka wizyta u dermatologa jest konieczna?

  Po zobaczeniu zdjęć w internecie, jestem niemal pewna, że mam trądzik różowaty – nie wiem, co mam z tym zrobić … Iść do lekarza czy leczyć go samodzielnie? Pomóżcie …

  1. Dermatolog najprawdopodobniej przepisze Ci jakiś antybiotyk. Jeśli zależy Ci na tym, żeby antybiotyków nie brać, to zainwestuj w jakiś dobry krem przeciwtrądzikowy na bazie ekstraktów roślinnych np. Acnerose. : )

Add your widget here