Leczenie

Trądzik różowaty a laser

Każdy rodzaj walki z trądzikiem różowatym opiera się na tych samych założeniach – wyeliminowaniu czynników drażniących skórę oraz zminimalizowanie stanu zapalnego. W zależności od zaawansowania choroby oraz widocznych objawów na cerze, dermatolodzy sięgają po różne rozwiązania i rekomendują swoim pacjentom bardzo zróżnicowane metody postępowania.

Najpopularniejsza to oczywiście antybiotykoterapia czy miejscowe stosowanie kremów (np. kremów z serii Acnerose) i maści na bazie kortykosteroidów, jednak nie zawsze istnieje konieczność sięgania właśnie po antybiotykoterapię, która stosowana przewlekle mocno wyjaławia organizm pacjenta, pozbawia go naturalnej ochrony i zaburza chociażby pracę układu trawiennego. Dlatego w ostatnim czasie coraz częściej zwalcza trądzik różowaty laser, którego zastosowanie nie należy do najtańszych, ale wykazuje wyjątkowo wysoką skuteczność.

Uciążliwy trądzik różowaty – jak leczyć laserem?

Istnieje kilka różnych rodzajów laserów oraz zabiegów laserowych oferowanych przez gabinety dermatologiczne i medycynę estetyczną. Najpopularniejszy jest w tym zakresie laser bromkowo-miedziowy oraz alternatywa dla lasera – światło IPL. Obie te techniki naświetlania skóry twarzy mają za zadanie:

 • zmniejszyć wydzielania łoju poprzez usunięcie i wypalenie krostek oraz guzków wypełnionych łojem,
 • zniwelowanie stanu zapalnego poprzez ograniczenie żywotności bakterii, które w trakcie zabiegu pochłaniają promieniowanie z lasera,
 • wymusza blaknięcie przebarwień skórnych,
 • pobudza komórki skóry właściwej oraz naskórka do naturalnej regeneracji.

Działania, które trzeba podjąć w walce z trądzikiem to działanie przeciwłojotokowe oraz przeciwbakteryjne, ponieważ to w takim środowisku najszybciej rozwija się stan zapalny cery. Laser usuwa bezpośrednie przyczyny trądziku, a jednocześnie pielęgnuje skórę i pobudza ją chociażby do wytwarzania naturalnej warstwy lipidowej chroniącej cerę przed późniejszymi podrażnieniami. Coraz więcej osób mających trądzik różowaty laser wybiera, ponieważ oprócz fizycznego usunięcia guzków, przerostów czy krostek i pajączków, od razu rewitalizuje on całą powierzchnię skóry i wyraźnie odmładza.

Charakterystyka terapii

Terapia laserem oraz alternatywna wobec niego terapia światłem IPL, to koszt od 100 złotych za jedną wizytę w górę. Oczywiście wiele zależy od powierzchni ciała, która ma zostać poddana zabiegowi. Aby trądzik różowaty laser mógł faktycznie wyeliminować lub przynajmniej zniwelować, takich zabiegów pacjent powinien odbyć około czterech zabiegów w tygodniowych odstępach, a następnie kilka zabiegów przypominających po miesięcznych okresach. W stanach ostrzejszych naturalnie ilość takich zabiegów należałoby zwiększyć być może do dziesięciu rozłożonych w krótszym okresie. Zabiegi takie trwają około dwudziestu minut i są całkowicie bezbolesne.

Bibliografia

1. Gwieździński Z, Romańska-Gocka K., Etiopatogeneza i leczenie trądziku różowatego w świetle współczesnych poglądów,1997
2. Rebora A., The management of rosacea, 2002
3. Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017

5 (100%) 4 Głosów

Comments

 1. Hej, na laser raczej mnie niestety nie stać …

  Czy istnieją inne, naturalne metody leczenia trądziku różowatego?

  Zastanawiam się, czy kremy na trądzik różowaty mi pomogą. Mam lekkie zaczerwienienie, pryszcze, głównie na policzkach i brodzie.

  1. Pewnie, że są! 🙂

   Laser to nie jest ostateczność – ja wyleczyłam swój trądzik różowaty naturalnym dermokosmetykiem: kremem na dzień Acnerose.

   Oczywiście, że na efekty trzeba trochę poczekać, ale naprawdę warto.

 2. Moja mama ma cerę naczynkową po swoim tacie. Od jakiegoś czasu cierpi również na trądzik różowaty. Zafundowałam jej na urodziny zabieg laserem. Jest bardzo zadowolona. I faktycznie, jej skóra wygląda dużo lepiej 🙂

98 − = 91

Add your widget here