Czym jest trądzik różowaty?

Trądzik różowaty – leczenie naturalne

Leczenie trądziku różowatego to proces bardzo długi i ciężki, wymagający od pacjenta całkowitego zaangażowania w ten proces i przestrzegania wytycznych lekarza co do przecinka. W przeciwnym razie, leczenie objawowe oraz konwencjonalne terapia medyczna może okazać się tylko sposobem na uśnieżenie bólu, nie zaś na całkowite wyeliminowanie tego wstydliwego i bolesnego problemu.

W szczególności osoby z drugą, trzecią i czwartą postacią trądziku różowatego niejednokrotnie nie mają już możliwości na wyleczenie swojego przewlekłego zapalenia skóry metodami naturalnymi – dla nich pozostaje już tylko aktywna antybiotykoterapia czy stosowanie kortykosteroidów, a niejednokrotnie nawet operacje chirurgiczne czy zabiegi kosmetyczne laserem. Warto więc wiedzieć, jakie trądzik różowaty leczenie naturalne znosi źle i kiedy można jeszcze po takie rozwiązanie sięgnąć.

Leczenie trądziku różowatego za pomocą diety

Trądzik różowaty leczenie naturalne powinien znosić bardzo źle przede wszystkim we wcześniejszym stadium rozwoju choroby, kiedy mamy jeszcze do czynienia z postacią trądziku rumieniową z ewentualnymi teleangiektazjami, czyli popularnymi pajączkami. Oczywiście naturalne metody leczenia zawsze mogą być stosowane jako uzupełnienie nawet najsilniejszej terapii antybiotykami czy leczenia chirurgicznego i nie mogą przeszkodzić nawet, jeśli pacjent ma już postać trądziku grudkowo-krostkową czy przerostowo-naciekową lub oczną. Te metody naturalne, o których zawsze warto pamiętać przy walce z trądzikiem różowatym to dieta.

Dieta najodpowiedniejsza do walki z tym schorzeniem to:

 • unikanie ostrych przypraw i gotowania z dodatkami, które przesadnie napędzają metabolizm i przegrzewają organizm,
 • robienie sobie słabszej kawy i herbaty oraz nie spożywanie ich w momencie, gdy są jeszcze gorące,
 • zdecydowane ograniczenie alkoholi, zarówno wysokoprocentowych jak i niskoprocentowych,
 • spożywanie produktów bogatych w witaminy, przeciwutleniacze i naturalny błonnik pokarmowy regulujący pracę układu trawiennego.

Dodatkowo oprócz jedzenia

Sama dieta na trądzik nie jest jednak w stanie całkowicie poradzić sobie z przyczynami oraz objawami trądziku różowatego. Dlatego domowymi metodami i własnymi siłami, warto jeszcze pamiętać o takich kwestiach jak:

 • unikanie kremów i maści czy żeli ze zbyt dużą ilością substancji aktywnych, ponieważ działają one raczej drażniąco, zamiast kojąco a ich wysoka cena wcale nie jest dowodem skuteczności w walce z tak specyficzną jednostką chorobową, jaką jest trądzik różowaty,
 • nie wysuszanie skóry, a więc unikanie syntetycznych mydeł i innych dodatków higienicznych, które niszczą naturalną lipidową barierę ochronną skóry, idealnie sprawdzą się specjalne kosmetyki na trądzik różowaty,
 • niwelowanie czynników stresujących z otoczenia, albowiem to stres znacznie zwielokrotnia ostre objawy trądziku,
 • nie przebywanie w strefie dymu tytoniowego,
 • unikanie tarcia, szczypania i zbyt intensywnego masowania twarzy, nawet przy jej myciu czy nakładaniu kremów (np. kremu na dzień Acnerose).

Naturalnie nie da się stwierdzić, że trądzik różowaty leczenie naturalne za każdym razem zniesie z korzyścią dla pacjenta. Niejednokrotnie głównym powodem zachorowania na tę ciężką chorobę skórną są predyspozycje genetyczne, nad którymi nie da się zapanować ani dietą, zabiegami kosmetycznymi czy antybiotykoterapią. Podobnie ze stresem – mimo wielkich chęci, nie da się całkowicie wykluczyć stresu z życia. Mając jednak na uwadze, jak negatywnie wpływa on na rozwój choroby, można skuteczniej walczyć ze złymi emocjami.

Jeżeli naturalne metody nie dają efektów w Twoim przypadku – poznaj inne metody leczenia trądziku różowatego.

Bibliografia

1. Spoendlin J., Voegel J.J., Jick S.S., Meier C.R., A study on the epidemiology of rosacea in the U.K., 2012
2. Ribeiro L.B., Ramos-e-Silva M., Rosacea fulminans, 2013
3. Orzechowska A., Talarowska M., Wysokiński A., Gruszczyński W., Zboralski K., Wybrane czynniki psychologiczne w łuszczycy i trądziku różowatym, 2009
4. Landow K., Rosacea: the battle goes on, 2005
5. Samochocki Z, Bacz-Malinowska M, Zabielski S., Dwa przypadki trądziku różowatego, jako powikłanie po niekontrolowanym zewnętrznym stosowaniu sterydów, 1994
6. Sielska H., Alergia kontaktowa u kobiet z trądzikiem różowatym, 2003

4.8 (96%) 5 Głosów

Komentarze

 1. Hej, o tak dieta jest bardzo ważna w leczeniu trądziku różowatego … szkoda tylko, że tak ciężko się do tych wskazań zastosować. 🙁

  Uwielbiam pikantne jedzenie i czerwone wino – niestety musiałem z nich zrezygnować 🙁

  Już nie wiem, co mam robić – moja twarz jest ciągle zaczerwieniona 🙁

  1. Cześć, Zbyszku! 🙂

   Nie martw się. Z trądzikiem różowatym można skutecznie walczyć. Mówię to na własnym przykładzie. 🙂

   Ja tak naprawdę walczę z trądzikiem różowatym z wielu frontów tzn. stosuję wiele metod:

   – domowe sposoby na trądzik różowaty (m. in. maseczki);
   – krem na dzień;
   – krem na noc;
   – peelingi chemiczne;

   I w zasadzie mogę powiedzieć, że objawów trądziku różowatego już nie mam – raz na jakiś czas wyskoczą mi jakieś pryszcze.

 2. O, Emo, no to faktycznie dużo metod stosujesz 🙂 Czy możesz mi powiedzieć jakie kremy stosujesz na trądzik różowaty?

  1. Nie wiem co ma Ema ale wiem że rzeczywiście kompleksowe działanie jest wazne. Nie kosztuje to mało ale coś za coś…
   Możesz sprawdzić te kosmetyki Acnerose.. tam jest ich kilka w zestawie..

 3. Ja zachorowałem na trądzik różowaty, bo moja mama go ma … lipa. Ale przynajmniej wiedziałem, że mnie to czeka 🙁

 4. Ech.. Ja się tak bałam bo moi dwaj bracia mają ten trądzik ale na szczęście mnie to omineło.
  Ale cieszę się że tu trafiłam to przynajmniej sobie poczytają co i jak robić i może sie zastanowia czy warto te kremy acnerose używac.

Add your widget here